Amip Özellikleri Maddeler Halinde [Kısa ve Detaylı Anlatım]

Tek hücreli ökaryotlar arasında en çok sayıda bulunan ve en yaygın görülen canlılardan biri olan Amipler hakkında genel bilgi vereceğimiz bu yazımızda, Amiplerin ne olduğundan, özelliklerinden, türlerinden ve dolaylı ya da dolaylı olarak bulunuşlarından bahsedeceğiz. Hayati döngüdeki doğrudan işlevler. Amiplerin özellikleri nelerdir?? Ayrıntılara bakalım.

Amip nedir?

Tek hücreli mikroskobik bir organizma olan amip, Ökaryotik sınıf mikroorganizmalardır. Çapları milimetrenin onda biri kadardır ve bu büyüklükteki bir canlının yapısal özelliklerini tespit etmek ve incelemek için mikroskop kullanılır. Mikroskobik canlılar olan amipler, hemen hemen her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen tek hücreli canlılardır.
amip özellikleri

Amipler karada ve denizde yaşayabilen son derece hassas canlılardır.
Bazı dış etkiler sonucunda mutasyona uğrayabilirler veya hücre zarlarındaki DNA'ları parçalanabilir. Bu durumda parazit veya mikrop olarak yaşamaya devam edebilirler. (Tabii gerekli koşullar sağlanırsa)…
amiplerin özellikleri
Amipler tek bir hücreden oluşur ve bu hücre genellikle onların neredeyse tüm yaşamsal aktivitelerini kontrol eden DNA ve psödopodları içerir. Çoğunlukla enerji üretimi ve protein taşınması için hücresel işlevlerle donatılmış hücre zarlarını devreye sokarlar. Bu genellikle onların kontrolü altında olan bir durum olsa da bazı amip türlerinde kontrolleri dışında da meydana gelebilir. Amiplerin incelenmesi özellikle 18. yüzyılın sonlarında mümkün oldu. Bu, özellikle daha hassas mikroskopların üretilmesi ve bilim dünyasının kullanımına sunulması sayesinde başarılmıştır.

Amiplerin Madde Olarak Özellikleri

Amipler genellikle sulu ortamlarda yaşarlar. Sitoplazmaları tam olarak gelişmemiştir, bunun yerine sitoplazma olarak kullandıkları hücre zarları vardır. Genellikle sulu ortamlarda yaşadıkları için gelişmiş bir sitoplazmaya ihtiyaç duymazlar ve diğer küçük ve az gelişmiş organlar, sitoplazmanın yapması gereken enerji üretimi ve taşınması gibi asıl görevi yaparlar. Gizli ve Yanlış ayaklar örnek olarak verilebilir. Amipler genellikle çok hücreli hayvan veya bitki hücrelerinde yaşarlar. Genellikle değiştiklerinde ortama uyum sağlamalarını sağlayan DNA'ya sahip olsalar da bazen değişen ortamlarda farklı canlılara dönüşebilirler. Veya tamamen ortadan kaybolabilirler. Amipler genellikle yıkıcıdır. Yani bitki ve hayvan hücrelerindeki besinlerle beslenirler. Ancak soliter amipler, yani bağımsız canlılar, yalancı ayaklı yapıları sayesinde daha basit tek hücreli canlılarla beslenirler. Amipler tomurcuklanarak üreyen canlılardır. Üremeleri genellikle mitozla gerçekleşir, bu da onların 2 parçaya bölünmesine olanak tanır.

Amip Türleri Nelerdir?

amiplerin özellikleri
Ampler -kabuklu, su döküntüsü, karada yaşayanlar ve siyah çürük gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Amiplerin çoğu zararlıdır ve insan sağlığı üzerinde öldürücü etkiler yaratabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*