iPhone Hızlandırma Yöntemleri 2023 [10 Etkili Yöntem] Güncel

iPhone hızlandırma yöntemleri Listeyi tartıştık. Apple her yıl yeni iPhone'lar, iPad'ler ve yeni bir iOS sürümüyle çıkıyor. Yazılım konusunda güncel kalmak iyi bir fikir olsa da herkesin her yıl yeni donanım satın almaya gücü yetmez.
Uyarı: Öncelikle iPhone'u hızlandırmak için oluşturulmuş programları önermiyoruz. iPhone, kendi özel yazılımını kullanan ve onunla optimize edilmiş bir telefondur. Yüklenen ekstra yazılımlar sisteme zarar verebilir. Doğal yöntemler kullanarak yani telefonunuzu optimize ederek iPhone'unuzu hızlandırmanızı öneririz.

iPhone Yavaşlama Sorunu Çözümleri

iPhone veya iPad'iniz yavaşlıyorsaperformansı biraz daha artırmak için birkaç püf noktası var ve bu yazımızda iphone hızlandırma, iphone hızlandırma programı, ipad hızlandırma programı, ipad hızlandırma ve iphone yavaşlatma hakkında iOS ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyoruz.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Tekrar kapatıp açmayı denediniz mi? Kulağa saçma gelebilir ama hepimiz biliyoruz ki en sık karşılaşılan sorunların çözümünün cihazınızı yeniden başlatmak olduğunu biliyoruz. Bunu yapmak için, “Kapatmak için kaydır” kontrolü görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. Cihazı kapatıp yeniden başlatın. Bu yöntemin genellikle Windows kullanıcılarının etki alanı olduğunu biliyoruz, ancak yavaş bir iPad veya iPhone için de işe yarayabilir. Ayarları değiştirmeden önce deneyin.

Eye Candy'yi Devre Dışı Bırakarak Grafikleri Azaltın

iphone yavaşladı

Grafikler yüksek performanslı yük oluşturur. Yeni iPhone'larda ve iPad'lerde her şey kusursuz görünüyor ancak cihazınızın zamanla yavaşladığını göreceksiniz. İşleri daha iyi hale getirmek için Ayarlar'ı açın ve ardından Genel > Erişilebilirlik'e gidin. Burada bakmak isteyeceğiniz iki ayar grubu vardır: Kontrastı Artırın ve Hareketi Azaltın. Önce, Dokunduğunuzda Kontrastı Artırın, ardından Saydamlığı Azalt'a taşıyın.
Bu, kontrol merkezi gibi belirli kullanıcı arayüzü öğeleri için geçerlidir. Gördüğünüz şeffaflık efektlerini ortadan kaldırır. Cihazınızda daha az işlem gücü gerektirir ve işleri biraz hızlandırır. Göz önünde bulundurabileceğiniz başka bir şey de Bu, Hareketi Azaltmaktır. Bu, ana ekranınızdaki paralaks efekti gibi gereksiz animasyonların çoğunu azaltacaktır. Bu öğeler cihazınızı hızlandırmada uzun bir yol kat edecektir.

Uygulamaları Silin ve Boş Alanı Artırın

iphone hızlandırma programı
iPhone'unuzun depolama alanı çok doluysa, Kullanmadığınız bazı uygulamaları silmek, belirli alanlarda performansı artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca birçok uygulama, yukarıda bahsedilen arka plan yenileme gibi değerli kaynakları tüketen arka plan işlemlerini kullanır; dolayısıyla kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak uzun bir yol kat edebilir. Genel ayarlarınızın açık olduğundan emin olun ve iPhone Depolama Alanı veya iPad Depolama Alanı'na dokunun.
Artık Depolama ekranında olduğunuza göre tüm uygulamalarınızı görüntüleyebilirsiniz. ve azalan sırada tükettikleri alanı göreceksiniz. Çoğu uygulama için, yalnızca üzerine dokunun ve kaldırmak için tıklayın. “Uygulamayı Sil” Sadece seçin. Bunu ana ekrandan da yapabilirsiniz, ancak bu görünüm, ilerledikçe nerede yer harcadığınızı görmenizi sağlar ve bu daha kullanışlıdır. Burada ayrıca bir “Uygulamayı Boşaltıyorum” Bir seçenek var. Bu, uygulamanın kendisini siler ancak uygulamanın verileri telefonunuzda veya tabletinizde kalır. Bu, gelecekte uygulamayı App Store'dan yeniden indirmenize ve hemen kullanmaya başlayarak kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanır. Podcast uygulaması gibi bazı uygulamalar içerdikleri verileri size sağlamayabilir. temizleme seçeneği teklifler, ancak bu nadirdir. Ayrıca yer açmak istiyorsanız bu uygulamaların içine bakabilirsiniz; temizlemek podcast bölümlerini temizleme veya eski fotoğraf ve videoları istemiyorsanız bu, alanın bir kısmını geri kazanmanın harika bir yoludur.

Uygulama Yenileme

iphone'u hızlandırmak
Bir arka plan uygulamasını yenilemek, cihazınızdaki değerli kaynakları temizlemenin güvenli bir yoludur. Bunları devre dışı bırakabilirsiniz; ancak bunları devre dışı bırakmanın, yeni bir şey görmek için uygulamaları açmanız gerektiği anlamına geldiğini unutmayın. Arka planda verilerini güncellemezler. Ayarlar'a gidin ve Genel > Arka Plan Uygulamasını Yenile'ye gidin.
Burada iki seçeneğiniz var: Bunları toptan veya tek tek devre dışı bırakabilirsiniz.
Bunun performansı nasıl etkilediğini görün Önce bireysel uygulamaları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Eğer işe yaramazsa hepsini birden devre dışı bırakmayı deneyin. Bu seçenek aynı zamanda pilinizin ömrünü uzatabilir, dolayısıyla kesinlikle avantajlıdır.

Mesajlarınızı Temizleyin

Telefonunuzu yavaşlatma olasılığı düşük olsa da birçok kullanıcı Yüzlerce veya binlerce kısa mesajın saklanmasının Mesajlar uygulamasının yavaşlamasına neden olabileceğini keşfetti. Bu nedenle Mesajlar uygulamasını temizlemek akıllıca olabilir. Tek tek mesajları silmek için, Sil düğmesini ortaya çıkaracak şekilde sola kaydırın veya köşedeki “Düzenle” düğmesine dokunup silmek istediğiniz mesajları seçerek birden fazla mesajı silin. Büyük olasılıkla mesaj geçmişinizi sınırlamak ve belirli öğeleri silmek isteyeceksiniz. iPhone'unuzda Ayarlar uygulamasını açın ve Mesajlar'a gidin ve mesajlara dokunun, ardından mesaj geçmişinizi bir yıl veya 30 günle sınırlamak için Mesajları Sakla'ya dokunun.

Siri Önerilerini Devre Dışı Bırak

Olabildiğince havalı olan Spotlight Searchdaha az yetenekli cihazlarda kaynak yoğun olabilir. Arama yaptığınızda görünen Siri önerilerini kapatmak işlerin yolunda gitmesine yardımcı olabilir. Bu ayarları bulmak için Ayarlar uygulamasını açın ve “Siri ve Arama” veya öğesine dokunun. Bu seçenekleri bulmak için Siri Önerileri'ne gidin. Tıpkı arka plandaki uygulama yenilemelerinde olduğu gibi, bunları tek tek yönlendirmeyi veya tek seferde tamamen kapatmayı seçebilirsiniz. Tekrar ediyorum, bu özelliği yararlı buluyorsanız bunu nasıl yapacağınız size kalmış, ancak sonuçlara ihtiyaç duymayacağınız şeyler de var; böylece onları devre dışı bırakabilirsiniz.

Apple'ın Uygulamalarını Kullanın

Üçüncü parti uygulamalar çoğunlukla Apple'a aittir Yerleşik uygulamalarından daha fazla işlevsellik sunarlar, ancak aynı zamanda eski bir iPhone veya iPad'in sahip olamayacağı daha fazla kaynağa da ihtiyaç duyabilirler. Üçüncü taraf uygulamalar yavaşlıyorsa bunun yerine bunu deneyin. Apple'ın yerleşik tekliflerinden birini kullanmayı deneyin (örneğin, Google Chrome yerine Safari'yi deneyin). Sık sık güncellenmediğinden ve Apple iyi çalışan uygulamaları geliştirmek için çok çaba harcadığından, yeni ve sürekli güncellenen uygulamaların eski cihazlarda daha uzun süre dayanması sağlanıyor.

iPhone veya iPad'inizi Yedekleyin ve Geri Yükleyin

Yukarıdaki püf noktaları yeterli değilse, yedekleme yapın ve geri yükleyin. iPhone veya iPad'inizi hızlandırabilirsiniz. Kapatma sırasında bu, hatalı bir işlemin veya iOS işletim sisteminin başka bir bölümünün çok fazla CPU gücü kullanması durumunda oluşan hataları düzeltebilir. Telefonunuzu silip her şeyi kaybetmek yerine, telefonunuzun içeriğini yedekleyebilir, fabrika varsayılan ayarlarına geri yükleyebilir ve kişisel verilerinizi yedekten geri yükleyebilirsiniz. Bu size yeni bir “sistem durumu” verir, ancak iPhone veya iPad'inizde tüm kişisel verilerinizi içeren bir uygulama bulunacaktır.
Yerel bir yedekleme oluşturmak ve aygıtınızı geri yüklemek için iTunes'u kullanacaksınız. Windows PC kullanıyorsanız, önce iTunes'u yüklemeniz gerekir. Mac kullanıyorsanız iTunes zaten yüklüdür.
iTunes'u başlattıktan sonra iPhone veya iPad'inizi USB kablosuyla bağlayın bilgisayarınıza bağlayın. Cihazınızı bu bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız, cihazınıza “güvenmeniz” istenecektir. Devam etmek için cihazınızın ekranındaki “Güven” düğmesine dokunun ve PIN kodunuzu girin. Devam etmek için iTunes'ta araç çubuğunun sol tarafındaki cihaz simgesini tıklayın. Bu cihaz düğmesi görünmüyorsa “Güven” düğmesine dokunmanız, cihazınızın kilidini açmanız veya diğer sorun giderme adımlarını uygulamanız gerekebilir.
Henüz seçili değilse, cihazın alt kısmındaki sol bölmede “Özet”i seçin.
iPhone veya iPad'inizi PC'ye veya Mac'e yedeklemek için Manuel Olarak Yedekle ve Geri Yükle'yi tıklayın. “Şimdi yedekle” Düğmeye bas. iTunes sizin için bir yedekleme oluşturacaktır ve bu yedekleme gerçekleştiğinde pencerenin üst kısmında bir bildirim görünecektir. “Destek olmak” mesajı göreceksiniz. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra “Yedeklemeyi Geri Yükle” Tıklamak .
iTunes size iPhone'umu Bul veya iPad'imi Bul'u kapatmanız gerektiğini söylerse, Ayarlar uygulamasını açıp, listenin en üstündeki adınıza dokunup, kullandığınız cihazın adına dokunup ardından “iPhone'umu Bul” veya “iPad'imi Bul” seçeneğine dokunup ayarlara dokunarak listede bulabilirsiniz. “Kapalı” konumuna getirin. Devre dışı bırakmak için Apple Kimliği parolanızı girmeniz gerekir.
iPhone'umu Bul veya iPad'imi Bul'u tıklayın Devre dışı bırakmanız gerekirse, iTunes'daki “Yedeklemeyi Geri Yükle” düğmesine tekrar tıklayın. Geri yüklemek istediğiniz yedeği seçmeniz istenecektir. “Son Yedekleme” süresine göre hangi yedeklemenin en son olduğunu anlayabilirsiniz. Yeni oluşturduğunuz yedeği seçin ve “Eski haline getirmek” Tıklamak . iTunes, cihazı seçtiğiniz yedeklemeden geri yükleyecek ve işlem sırasında yeniden başlatacaktır. Daha sonra iPhone veya iPad'inizde birkaç kurulum ekranından geçmeniz gerekecek, ancak PIN'iniz ve dokunma korumalı parmak izleriniz gibi neredeyse her şey korunacaktır.

Her Şey Başarısız Olursa Sıfırla

Veri bozulması gibi yukarıdaki çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa Cihazınızda yavaşlamasına neden olan daha ciddi bir sorun olabilir. Bazen tamamen temiz bir sayfadan başlamak en iyisidir; bu, cihazınızı sıfırlamak ve bir yedekten geri yüklemek anlamına gelmez. Bunu yapmak için Genel ayarları açın ve Sıfırla'nın üzerine gelin. Öncelikle kayıtlı Wi-Fi ağları, Touch ID, uygulama izinleri ve daha fazlası gibi verileri kaldıracak Tüm Ayarları Sıfırla'yı deneyebilirsiniz. Ancak bu işe yaramazsa önemli verilerinizin yedeklendiğinden emin olun ve ardından “Tüm İçeriği ve Ayarları SilSeçme “. iPhone'unuzu sıfırdan ayarlamanız gerekecek, ancak bunun sonucunda daha iyi çalıştığını görebilirsiniz.

iPhone'un Pilini Değiştirme

Yavaş ve eski iPhone'ların pillerini değiştirerek hızlandırabilirsiniz. Apple, iPhone'lar yaşlandıkça iOS'un rastgele kapanmalarını önlemek için CPU'yu yavaşlattığını itiraf ederek herkesi şok etti. Doğru, iPhone'unuz pilin ne kadar bozulduğuna bağlı olarak CPU'sunu yavaşlatabilir. “yavaşlamak”, dolayısıyla başlangıçta amaçlanandan daha yavaş çalışıyor. Tüm elektronik cihazların pilleri zamanla bozulur. Onlara iyi baksanız bile daha yavaş bozulurlar. Ne yazık ki iPhone'unuz performansı düştüğünde sizi uyarmayacaktır; dolayısıyla pilinizi ne zaman değiştirme zamanının geldiğini bilemezsiniz. Ancak Geekbench adlı uygulama sayesinde telefonunuzun etkilenip etkilenmediğini görebilirsiniz. Her şeyi denediyseniz ve bir veya iki yıldan daha eski bir iPhone'unuz varsa, pili değiştirme zamanı gelmiş olabilir. AppleCare+'ınız varsa pil değişimi ücretsiz olabilir. Değilse, Apple aracılığıyla yapılan resmi pil değişiminin maliyeti 79 dolardır, ancak bu, yeni bir iPhone satın almaktan daha ucuzdur.

Açık Uygulamaları Kapatmak Yardımcı Olmuyor

Burada yaygın bir efsaneyi ortadan kaldırmanın da önemli olduğunu düşünüyoruz: Yaygın inanışın aksine, “RAM'inizi temizlemek” ve açık uygulamaları kapatmak, genel performans açısından fazla bir fayda sağlamaz (tek bir takılı kalmış uygulamayı düzeltmeye yardımcı olabilir). Aslında tüm uygulamalarınızı düzenli olarak kapatmak, tüm uygulamalarınızı her açtığınızda sıfırdan başlamaya zorlar; Bu, işlerin daha uzun sürmesine neden olur; Daha hızlı gitmez, daha fazla pil tüketir. Bu ipuçlarının eski iOS cihazlarınıza bazı iyileştirmeler getireceğini umuyoruz. Belki en yeni ve en iyi olmayacaklar, ne de hızlı olacaklar, ama en azından yükseltme yapmadan önce belki bir veya iki yıl daha dayanacaklar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın