Samsung Ram Temizleme | Android Ram Temizleme Programsız

Bir cihaza bilgisayar dediğimiz gibi RAM bizim için vazgeçilmez bir parçadır. RAM temizleme Bu süreç bazen sistemin işleyişi açısından hayati önem taşıyabilmektedir. Bir uygulamayı çalıştırmak, bilgisayarda veya telefonda bir resmi görüntülemek veya herhangi bir işlemi gerçekleştirmek tamamen RAM ve işlemci üzerinde gerçekleşir. Ancak bilgisayar veya telefon kullanıldıkça kullanılan RAM miktarı artar. Örneğin tarayıcıda bir sekme açtınız ve o sekmeyle işiniz bitti ve tarayıcıyı kapattınız. Program kapalı gibi görünse de RAM'de hala bir miktar yer dolu.
RAM Temizleme

Biz de bu yazımızda Windows RAM temizleme ve Android RAM temizleme Size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

RAM Temizleme Programı Windows

Windows işletim sistemi yapısı gereği çok fazla RAM gerektirir. Ayrıca işletim sisteminde açılan tarayıcı sekmeleri de çok fazla RAM tüketiyor. Bu nedenle Windows işletim sistemleri söz konusu olduğunda RAM temizliği önem kazanmaktadır. Windows işletim sisteminde RAM'i temizlemenin en kolay yolu iyi bir temizleme aracı kullanmaktır. RAM Temizleme Programı kullanmaktır. CleanMem programı bu konuda en iyi bilinen programlardan biridir. CleanMem ile RAM temizlemek için şu adımları takip edin: Öncelikle bu linke tıklayarak CleanMem programını indirin ve standart olarak kurun. Daha sonra masaüstünde CleanMem Mini Monitor adlı programı çalıştırın. Şu anda kullanılan RAM miktarı görev çubuğunda gösterilecektir. Görüldüğü gibi referans bilgisayardaki toplam RAM'in yüzde 37'si kullanılıyor. Bu miktar Windows'un normal şekilde çalışmaya devam etmesi için yeterlidir. Ancak kullanılan RAM %70 ve üzerinde ise, Windows RAM temizleme prosedür ihtiyacını doğurur.

RAM Temizleme

RAM temizliği gerçekleştirmek için CleanMem Mini Monitör Programdaki “Gelişmiş” sekmesine geçin. CleanMem'i Otomatik Çalıştır seçeneğini burada etkinleştirin. Seçenek kısmında RAM temizleme sıklığını ve temizlenecek RAM yüzdesini seçmeniz gerekiyor. Değerleri resimde gösterildiği gibi değiştirmenizi öneririz. Bunun gibi Windows RAM temizleme Gerekli tüm prosedürler yapılmıştır. Artık CleanMem sistem başlangıcında yüklenecek ve RAM'iniz arka planda düzenli olarak temizlenecektir.

RAM Temizleme

RAM Temizleme Android

Tüm Android kullanıcılarının bildiği gibi Android işletim sistemi Sistemin en büyük sorunu aşırı RAM tüketimidir. Her ne kadar Google geçmişe göre bu sorunu azaltmış olsa da Android'in RAM tüketimi hala oldukça yüksek. Bu durum telefonun performansını düşürür ve pil tüketimini artırır. Android RAM temizleme Süreçle bir ölçüde ortadan kaldırılabilir. Geniş bir uygulama desteğine sahip olan Android, aynı zamanda RAM'deki gereksiz verileri silmenizi sağlayan birçok uygulamayı da bünyesinde barındırıyor. Uzun yıllardır en güvenilir programlardan biri olan Greenify, Android RAM Temizleme Programları arasında özel bir yere sahiptir.
RAM Temizleme
Herhangi bir reklam içermemektedir ve sistemi yoracak gereksiz bilgiler içermemektedir. Bu özellik içermeyen program, arka planda çalışan gereksiz programları kapatarak boş RAM miktarını arttırır. Android cihazınızda Samsung ram temizlemek ve Greenify programını kullanmak için şu adımları izleyin; Öncelikle Greenify programını Google Play Store’dan indirip açın. Uygulamanın sağ alt kısmında bulunur + Musluk . Tüm uygulamalarınızın bir listesini göreceksiniz. Bu listeden arka planda çalışmasını istemediğiniz programları seçin. (WhatsApp, Instagram gibi anlık mesaj alabileceğiniz programları bu listeye eklemeyin. Aksi takdirde mesaj almada gecikmeler yaşayabilirsiniz.)

RAM Temizleme

Uygulamaları seçtikten sonra sağ alt köşeyi işaretleyin Musluk . Uygulama ana sayfasına yönlendirileceksiniz. Ana ekranın sağ alt kısmında akan zZz yazılı sembol dokunun Gereksiz uygulamalar kapatılacak ve RAM önemli ölçüde serbest bırakılacaktır. Uygulama ayarlarında Ekran her kapandığında uygulamaları kapat seçeneğini aktif hale getirerek süreci otomatikleştirebilirsiniz.

Olumsuz: Greenify programının yanı sıra Android cihazlarda varsayılan olarak gelen yazılımla da RAM temizliği yapabilirsiniz. Örneğin Samsung marka telefonların “Cihaz Bakımı” bölümünde yer alan Hafıza temizleme özelliği, RAM'in boşaltılmasında son derece etkilidir. Resimde görüldüğü gibi bu işlemle RAM'de 1.4 GB alan oluşturulabiliyor.
RAM Temizleme
Bu yazımızda hem Android hem de Windows işletim sistemli cihazlar için ayrı ayrı RAM temizliğinin nasıl yapılacağını gösterdik. RAM temizleme konusunda sorularınız varsa yorum sekmesini kullanarak bizimle iletişime geçebilir, cihazınızdaki RAM donanımı hakkında detaylı bilgiyi nasıl öğrenebileceğinizi RAM Modelini Öğrenme başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın