Android Sistemi Durduruldu Ne Demek [ÇÖZÜM] Güncel

Açık kaynak kodlu olması ve son derece özelleştirilebilir özellikler sunması Android'in en beğenilen özellikleri arasında yer alıyor. Ancak zaman zaman yapılan hatalar Android sisteminin durması ne anlama geliyor? sorusunu da akıllara getiriyor.
Android Sistemi Durdu Ne Demektir?

Biz de bu yazımızda Android sistem durdu ne demek, android sistem durdu hatası çözümü Sorularınızı cevaplayacağız.

Android Has Stop hatasının nedeni nedir?

Tabi ki bir hatanın çözümünden bahsetmeden Hatanın neden oluştuğunu ve nasıl önlenebileceğini bilmek, soruna çok daha iyi yaklaşmanızı sağlayacaktır. Android durdu hatası birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir.

RAM miktarı dolu

Bu hatanın en yaygın nedeni cihazın RAM'inin dolu olmasıdır.. RAM doluluğu Android sistemi tarafından anında kontrol edilir. RAM doluluğu kritik noktaya ulaştıktan sonra sistem bazı uygulamaları kapanmaya zorluyor. Örneğin Chrome tarayıcısında bir sekme açıksa ve RAM doluysa sistem o sekmeyi otomatik olarak kapatır. Bu kapanmalara rağmen RAM doluluk oranı çok yüksek kalırsa sistem uygulamaları kapatılmaya başlanır. bu da android sistemi durduruldu hata alınmasına neden olur. Kısaca cihazınızın RAM miktarı az ise bu hatayı sık sık alabilirsiniz.

Yükselen İşlemci Sıcaklığı

Android cihazlar çok küçük alanlara sığar ancak 2 – 3 GHz hıza sahiptir Etrafında çalışan işlemcileri var. Bu da işlemcilerin boyutlarına göre aşırı ısı üretmesine neden oluyor. Özellikle oyun oynarken veya video düzenleme gibi işlem gerektiren işlemler yapılırken işlemci daha da ısınır. Android sistemi, işlemciyi rahatlatmak için halihazırda çalışmakta olan uygulamaları otomatik olarak kapatır. Buna sistem uygulamaları da dahil olduğunda Android sistem durdu hatası oluşuyor.
Android Sistemi Durdu Ne Demektir?

Kötü Amaçlı Uygulamalar

Özellikle Google Play Store üzerinden yüklenmeyen zararlı eklentiler Veri içeren bazı uygulamalar, işlemciyi yorabilecek ve sürekli veri trafiği oluşturabilecek özelliklere sahiptir. Bu tür uygulamalar cihazın RAM ve işlemcisini meşgul ederek sistemin yorulmasına ve Android sisteminin durması ne anlama geliyor? Bir soru ortaya çıktı.

Cihazı Rootlama

Birçok kullanıcı Android cihazlarına root atıyor.R. Ancak yanlış rootlama işlemleri birçok hatayı da beraberinde getirir. Özellikle rootlu ROM'lara yüklenen eklentiler ve uyumsuz Gapps paketleri bu hatanın oluşmasına neden olabilir.
Artık Android sisteminin hatayı durdurmasının ana nedenlerinin farkındasınız Madem öyle, çözüme dair bilgi verebiliyoruz. İşte Android sisteminin durma hatasına adım adım çözüm.

Android Durdu Hatası Çözümü

Bu hatayı çözmek için yapılacak ilk şey, hataya neden olan uygulamayı bulmaktır. Örneğin bu hatayı yalnızca Google Play Store uygulamasını açtığınızda alıyorsanız aşağıdakileri yapın:
Ayarlar > Uygulamalar Yolu takip edin ve uygulamalar listesinde Google Play Store seçeneğini bulun. Açılan ekranda Depolama'ya dokunun ve “Önbelleği Temizle” ve “Verileri Sil” Seçenekleri seçerek uygulamayı temizleyin. Hataya neden olan tüm uygulamalar için aynısını yapın.
Android Sistemi Durdu Ne Demektir?
Artık hataya neden olan uygulamaları temizlediğimize göre Android sistemini temizleyebiliriz. Android'in tüm arka plan çalışmaları SystemUI (Sistem Kullanıcı Arayüzü) adı verilen bir uygulama tarafından yapılır. Aracılığıyla yapılır. Bu uygulamayı temizlemek için aşağıdakileri yapın:
Ayarlar > Uygulamalar yolu takip et. ekranın sağ üst köşesinde bulunur üç nokta simgesi dokun ve “Sistem uygulamalarını göster” Musluk .
Android Sistemi Durdu Ne Demektir?
Böylece normalde gizli olan uygulamalar görünür hale gelecektir. Uygulamalar arasında “Android sistemleri” Adı verilen uygulamayı bulun ve üzerine dokunun.
Android Sistemi Durdu Ne Demektir?
Açılan ekranda “Önbelleği temizle” Seçeneği seçin ve telefonu yeniden başlatın. (Android sistemi adı verilen uygulama bazı telefonlarda SystemUI veya Android System olarak görünebilir. Hepsi aynı uygulamadır.)
Bazı öneriler…
Android sisteminin durmasının birçok nedeni olabileceğini söylemiştik. Bu nedenlerin en başında RAM, işlemci ve depolama alanındaki yetersizlikler gelmektedir. Bu nedenle cep telefonunuzda Clean Master gibi uygulamaları kullanmanızda fayda var.
Android Sistemi Durdu Ne Demektir?
Ayrıca cep telefonunuzdaki gereksiz veya tanımadığınız uygulamaları kaldırmanızı da öneririz. Tüm bu adımlara rağmen cep telefonunuzda Android sistem durdu hatası devam ediyorsa maalesef telefonunuzu sıfırlamanız gerekebilir. En etkili telefon sıfırlama ve donanımdan sıfırlama işlemi için Android cihaz sıfırlama yazımıza göz atabilirsiniz. Farklı bir sorunuz varsa yorum sekmesini kullanarak bizden yardım isteyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*