Bilgisayara Şifre Koyma [Windows 10 ve 7] PC ve Laptop

Windows 10 işletim sistemi üzerinde çalışan dizüstü ve masaüstü bilgisayarları yetkisiz kullanıma karşı korumanın en etkili yolu başlangıç ​​şifresi belirlemektir. Bu makalede bilgisayara şifre koy Süreci tüm ayrıntılarıyla ele alacağız.

Bilgisayara Şifre Koymak

bilgisayara şifre koy

Adım 1: Windows tuşuna basın ve ardından “Ayarlar” Adı geçen menüye tıklayın.
10 şifre seti kazan
Adım 2: Açılan menüden “Hesaplar” Adı geçen menüye tıklayın.
Windows 10 şifre koyma
Adım 3: Açılan ekranın sol tarafına tıklayın. “Oturum Açma Seçenekleri” Adı geçen menüye tıklayın.
Windows 10 bilgisayara şifre koyma
Adım 4: Karşınıza çıkan ekranda seçebileceğiniz birçok giriş seçeneği bulunmaktadır. Bu yazımız için alfanümerik bir şifre belirleyeceğimiz için; “Kelime” Alanı seçeceğiz.
Windows 10 Parolası Ayarlama
Adım 5: “Kelime” Tıkladıktan sonra açılan küçük ekranda “Eklemek” butonuna tıklayacağız.
Windows 10 Parolası Ayarlama
Adım 6: Ve nihayet! Açılan bu ekranda Windows 10 için şifre belirleyin, next butonuna basın ve açılan yeni ekranda “Finish” butonuna basarak şifre ekleme işlemini tamamlayın. Önemli Not: Eski nesil Windows versiyonlarında şifrenin unutulduğu durumlarda bazı yöntemler kullanılarak Windows şifresi kırılabilmektedir. Ancak Windows 10'un yüksek güvenlik protokolleri nedeniyle bilinen şifre kırma yöntemleri artık işe yaramamaktadır. Bu nedenle şifre belirlerken şifrenin akılda kalıcı olmasına dikkat edin ve mümkünse 6. Adımda belirtilen ekranda “Şifre İpucu” alanını boş bırakmayın. Parolanın unutulduğu durumlarda parola ipucu çok yararlı olabilir.

Bilgisayara Şifre Nasıl Koyulur – Windows 10 Şifre Kaldırma

Özellikle kişisel bilgisayarın başkalarıyla paylaşılacağı durumlarda Windows 10 şifre kaldırma işlemi gerekli olabilir. Yazımızın bu bölümünde Windows 10 şifresi nasıl kaldırılır sorusuna en basit şekilde cevap vermeye çalışacağız. İşte resimli anlatımla adım adım Windows 10 şifre kaldırma işlemi… Adım 1: Windows + S tuşuna basın. (W+S) Bu tuş kombinasyonu sizi Windows arama ekranına götürecektir. Açılan pencereye doğrudan “Ayarlar” yazarak Windows Ayarları penceresine gidin.
Windows 10 Parolası Ayarlama
Adım 2: Şifre ayarlarına ulaşmak için açılan menüye tıklayınız. “Hesaplar” Sekmeyi tıklayın.
Windows 10 Parolası Ayarlama
Adım 3: Soldaki menüden “Oturum Açma Seçenekleri” adlı menüyü seçin.
Windows 10 Parolası Ayarlama
Adım 4: Seçimden sonra soldaki menüden 5. satıra tıklayın. “Kelime” Seçeneği seçin.
Windows 10 Parolası Ayarlama
Adım 5: Windows 10 kurulu kişisel bilgisayarınız zaten şifre korumalı ise, açılan pencerede resimdeki gibi butona tıklayın. “Değiştirmek” seçeneği görünecektir. Şifreyi kaldırmaya devam etmek için “Değiştirmek” Seçeneği seçin.
Windows 10 Şifresi Ayarlama
Adım 6: Açılan menüde kişisel bilgisayarınızın geçerli şifresini giriniz ve “İleri” Düğmeye bas. (Not: Mevcut şifresini bilmediğiniz bir bilgisayarın şifresini kaldıramazsınız.)
Windows 10 Şifresi Ayarlama
Adım 7: Bu aşamada yeni şifre girebilmeniz için alanları boş bırakın ve “İleri” tuşuna basın. Açılan ekranda “Son” butonuna tıklayarak Windows 10 şifre kaldırma işlemini tamamlayınız. Bilgisayarınız artık başlatma sırasında herhangi bir şifre veya şifre istemeyecektir.
Windows 10 Şifresi Ayarlama
(Not: Şifrenizi kaldırmak yerine Windows 10 şifrenizi değiştirmek istiyorsanız 7. adımda gösterilen yeni şifre alanlarını doldurun ve “İleri” butonuna basın. Bu şekilde Windows 10 şifrenizi de başarılı bir şekilde değiştirmiş olacaksınız. ) Bu bir PC şifresi belirleme işlemidir. Bunu bu şekilde yapabilirsiniz. Bu makalede Windows 10 şifre ayarı Windows 10 şifre nasıl değiştirilir adım adım anlatmaya çalıştık. Şifre işlemlerinde sorun yaşamanız durumunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Dizüstü bilgisayar şifresi nasıl ayarlanır?

Öncelikle bilgisayarınızın başlat menüsüne girmeniz gerekecek. Daha sonra hesaplara tıklayın ve hesap ayarlarındaki menüden giriş seçeneğine girin. Sağ taraftaki şifreyi seçip ekle butonuna tıklayarak şifre oluştur seçeneğinden yeni şifreyi seçebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*