Şimdi de ALLAH diyorum, Secdeyi Çok Seviyorum

Münir Özkul, Yaşar Usta ve Kel Mahmut ve karakterleri yüz binlerce kişinin kalbini kazanarak efsaneleşti. Aradan yıllar geçmesine rağmen filmleri hâlâ izleniyor. Türk öykücü olan Özkul, sanat hayatı boyunca çok sayıda tiyatro oyununda rol aldı ve onlarca ödül almaya hak kazandı. Öte yandan vatandaşlar: Münir Özkul'un ölüm nedeni nedir? Münir Özkul öldüğünde kaç yaşındaydı?? Münir Özkul nerelidir? soruları merak ediyor. Ayrıntılara bakalım.

Münir Özkul'dan Muhteşem Değişim: Artık ALLAH Diyorum, Secdeyi Çok Seviyorum

Münir Özkul kimdir?

Münir Özkul kimdir?
Mustafa Münir Özkul, 15 Ağustos 1925'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Daha sonra 1939 yılında henüz lise öğrencisiyken Bakırköy Halkevi'nde tiyatroyla sanat hayatına başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünde okudu.
“Aşk Köprüsü” 1948'de Ses Tiyatrosu'nda sahnelendi Oyunuyla profesyonelliğe adım atan Özkul, daha sonra Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'ye geçti. Bu dönemde John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge'nin The Brave One, George Axelrod'un Summer Bachelor (1954), John Patrick'in The Teahouse (1955) adlı oyunlarında rol aldı.
Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu'nda (1959-60) çalıştı. İstanbul Aksaray Bulvar Tiyatrosu'nda arkadaşlarıyla birlikte kurduğu kendi kumpanyasında (1960-62) çalıştı.
1969 yılında Haldun Taner'le birlikte Bizim Tiyatro'yu kurdu. Taner'in aynı yıl Bizim Tiyatro'da sahnelenen oyunu “Aptal Kocanın Kurnaz Karısı” Oyunda Tomas Fasulyeciyan'ı canlandırmasıyla büyük başarı elde etti. Özkul, 1972 yılında kumarhane ve gece kulüplerinde şovmen olarak çalışmaya başladı.. Adile Naşit'le birlikte zaman zaman kumarhane sahnelerinde şovmen olarak da yer aldı. İlk eşi Şadan, ikinci eşi Suna Selen, üçüncü eşi Yaşar ve Son eşi ise 1986 yılında evlendiği Umman Özkul'dur.

Münir Özkul Ne Zaman ve Neden Öldü?

Münir Özkul kaç yaşındadır?
Özkul, 2003 yılından bu yana demans ve kronik obstrüktif akciğer hastalığıyla mücadele ediyordu. 5 Ocak 2018'de 92 yaşında Beyoğlu'nun Cihangir ilçesindeki evinde hayatını kaybetti. 7 Ocak 2018'de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenen anma töreninin ardından Bakırköy Mezarlığı'ndaki aile mezarlığında toprağa verildi. Teşvikiye Camii'nde cenaze namazı kılındı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*