Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Aç (Gerekli Belgeler) 2024

Online alışverişin dünyadaki en büyük isimlerinden biri olan ABD merkezli Amazon şirketi, yakın zamanda Türkiye pazarına da girdi. Amazon Türkiye Satıcı Hesabı açmak için gerekli belgeler nelerdir?? Amazon'un ülkemiz pazarına girişi hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Amazon'da nasıl satış yapılır, Amazon'da ürün nasıl satılır, Amazon'da mağaza nasıl açılır sorularının cevaplarına detaylı bir şekilde bakacağız. Amazon, çevrimiçi alışverişin yanı sıra bulut teknolojileri, medya dağıtımı ve dağıtık sistemler gibi birçok alanda hizmet veren, piyasa değeri 1 trilyon dolar olan çok uluslu bir şirkettir. Ülkemizde pek çok kişi zaten Almanya merkezli Amazon.de'den alışveriş yapıyordu. Amazon da hem pazar payını genişletmek hem de Türk müşterilerin ilgisini daha da artırmak amacıyla ülkemizde faaliyet gösterme kararı aldı. Amazon'da da satış yapabilirsiniz. Gerekli adımları atan herkes Amazon'daki yerini alabilir. İşte mağaza açmak için yapmanız gerekenler.

Amazon'da Mağaza Açmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Amazon'da bir mağaza nasıl açılır

Öncelikle şunu bilmelisiniz. Amazon'da yalnızca şirketler satış yapabilir.
İhtiyacınız olan argümanlar;

Aktif bir kredi kartı
Şirketiniz hakkında resmi bilgiler
Şirket yöneticisi iletişim bilgileri
Banka hesabı bilgileri
Cep numarası

Amazon Neden Bu Argümanları İddia Ediyor?

Satıcıdan kredi kartı bilgileriniz isteniyor Hesabınızda yeterli bakiye olmaması durumunda Amazon'un kestiği ücret ve komisyonlar bu karttan tahsil edilir.
Şirket bilgileri, vergi numarası, Adres bilgisi, ticaret odası sicil numarası gibi bilgileri içerir ve satışlarınızın resmileşmesi için gereklidir.
Şirket yöneticisi Amazon'un iletişime geçeceği kişidir. Bu kişi tüm satış, iade ve değişim sorunlarıyla ilgilenir. Bu sorumlu kişinin hesapta yaptığı tüm işlemler şirket tarafından yapılmış sayılır. Sorumlu kişi bilgileri arasında iletişim bilgileri, kimlik bilgileri ve cep telefonu numarası yer almaktadır.
Banka hesap bilgileri satışlardan alınmıştır. Elde edilen tutarın hesabınıza yatırılması için geçerlidir.

Önemli Not : Amazon.com.tr'de satıcı olabilmek için öncelikle ₺99 ödemeniz gerekmektedir. Fakat Şimdi satıcı hesabınızı açarsanız herhangi bir ücret ödemezsiniz.
Yukarıda istenen tüm belgelere sahipseniz Amazon.com.tr Satıcı Merkezi'ne giderek satıcı hesabınızı oluşturun.

1- Zaten Amazon üyeliğiniz varsa doğrudan giriş yapın. Amazon üyeliğiniz yoksa hesap açma menüsüne ilerleyin. Hesabınızı açtığınızı varsayarak devam edeceğiz.

Amazon Satıcı Hesabı Açma

2- Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açın

3- Resimde gördüğünüz “Kayıt Ol” Sekmesine tıklayın. Daha sonra böyle bir ekran göreceksiniz.

Amazon Satıcı Hesabı Açma
Resimde de görebileceğiniz gibi Amazon'da satıcı hesabı almak şu anda ücretsiz. ” Hesap aç “ Tıklayarak devam edin. Böyle bir ekranla karşılaşacaksınız. Açacağınız mağaza türü Amazon Tarafından üç farklı öğeye çeşitlendirilmiştir. Kendinize uygun ürünü seçerek ileri doğru ilerleyin.
Daha sonra Amazon sizden işletmenizin yasal adını girmenizi isteyecektir. B.şirketinizin yasal adı eyaleti Kayıtlardaki isim olmalı.

4- Yasal şirket adını girdikten sonra “Kabul Et ve Devam Et” butonuna tıklayın.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açın

5- Açılan bu forma sizden istenilen tüm bilgileri doğru bir şekilde giriniz. Bu yasal bilgilerde herhangi bir yanlışlık olması durumunda Amazon'da satışa başlamanız daha uzun sürebilir.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açın

6- Kişisel bilgilerinizin sorulduğu bu ekranda formun tüm alanlarını doğru ve eksiksiz doldurup “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayınız.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açın

7- Bir sonraki ekranda “Ödeme Bilgileri” ekranını göreceksiniz. Normalde ₺99 olan kayıt ücreti Amazon teşviki ile tarafınızdan alınmayacaktır. Ancak yine de kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açın
Kredi kartı bilgilerinizi girip ödeme işlemini tamamladıktan sonra Mağaza adı belirleme ekranını göreceksiniz. Bu noktada Hepsiburada veya N11 gibi diğer alışveriş sitelerinde mağazalarınız varsa aynı mağaza adını kullanmanızı öneririz. Bu aşamadan sonra artık ürünlerinizi mağazaya yükleyebilirsiniz. Amazon, ürün yüklemenizi kolaylaştıracak birçok web tabanlı araç içerir. Amazon'a yüklediğiniz bir ürün satın alındığında Amazon sizi hem e-posta yoluyla hem de Amazon kullanıcı profilindeki bildirim alanında bilgilendirecektir. Amazon iki haftada bir ödeme yapıyor. Satışlardan elde edilen gelirin tamamı Amazon komisyonları düşüldükten sonra kayıt sırasında beyan ettiğiniz banka hesabına yatırılacaktır.

Amazon Satış Komisyonları Ne Kadar?

Amazon komisyonlarının farklı kategoriler için değişen oranları vardır. Aşağıdaki listede Amazon'un her kategori için yüzdesel olarak ne kadar komisyon alacağını görebilirsiniz. Kamera %6 Cep Telefonu %6 Bilgisayar %6 Elektronik Ürünler %6 Elektronik Aksesuarlar %10 Kişisel Bakım Gereçleri %10 Ev Eşyaları ve Dekorasyon %10 Ev ve Mutfak Ürünleri %10 Oyuncak ve Oyunlar %10 Kitaplar %10 Bebek Ürünleri (Giyim Hariç) 10 % Ofis Ürünleri %10 Spor %10 Satıcılar sattıkları her ürün için kategorisine göre değişen oranlarda satış komisyonu ödemek zorundadır. Satış komisyonu, tüm ürünlerin toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanan bir yüzdedir. Toplam satış fiyatı, Amazon müşterileri tarafından ödenen toplam tutardır (gönderim maliyeti, ürün fiyatı, varsa hediye paketi ve ek talep ücretleri dahil olmak üzere müşteri tarafından Amazon'a ödenen toplam tutar).

Amazon Aylık Abonelik Ücreti Ne Kadar?

Şirket, Türkiye'ye yeni girdiği için Amazon üzerinden satışları teşvik etmek amacıyla şimdilik 99 TL abonelik ücreti almıyor. Aylık ücretsiz abonelik fırsatının ne kadar süre devam edeceği tam olarak bilinmese de, Amazon'da yer alan bir bilgi notunda tüm satıcıların bu promosyonun bitiminden en az 3 ay önce bilgilendirileceği belirtiliyor.
Kısaca Amazon’da satış yaptığınız için firmaya uzun süre herhangi bir ek ödeme yapmayacaksınız. Ancak bu kampanyanın bittiği aydan itibaren her ay kredi kartınızdan ₺99 kesinti yapılacaktır. Kredi kartı bakiyeniz yeterli değilse bu tutar Amazon bakiyenizden tahsil edilecektir. Amazon, güvenliğe ve doğruluğa büyük önem veren, müşteri odaklı bir şirkettir. Kayıt sırasında verdiğiniz bilgilerin hatalı veya eksik olmadığından emin olun. Amazon'da mağaza açmaya çalışırken karşılaşabileceğiniz sorunları çözmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi şanslar 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*