Windows 10 Yazı Tipi Değiştirme [Kolay Yöntem]

Windows 10 yazı tipi değişikliği, Görev Çubuğundan yapılan yazı tipi değişiklikleri kaldırıldı. Sizlere vereceğimiz kısayol taktiği ile kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Yazı tipini değiştirmenin nasıl bir his olduğunu biliyoruz. Sevdiğimiz bir yazı tipini bilgisayarımızda görmek çok sevindirici bir olay. Ancak Windows 10'da bu işlemi yapmak eskiden kolayken artık manuel olarak yapılabiliyor. Kayıt defterini değiştirerek yazı tipini seçebiliriz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için rehberimizi takip edin.

Windows 10 Yazı Tipi Değişikliği

Aşama 1: Yapmamız gereken ilk şey masaüstünde”Kontrol PanelineÇift tıklayalım.
Adım 2: Daha sonra açılan pencerede “Sistem ve Güvenlik Menüsüne Git” çift tıklayayım.
Aşama 3: Bir sonraki adımda açılan pencerenin sol tarafında yer alan ” butonuna tıklayın.Görünüm ve Kişiselleştirme” Tıkladıktan sonra açılacak sayfada “Yazı tipleriMenüye tıklayalım.
Adım 4: “açık pencerede”Yazı tipi” seçeneklerinden istediğiniz yazı tipinin adını alın.
Adım 5: Daha sonra not defterini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.
Windows 10 yazı tipi değişikliği

Adım 6: Sol üstte”Dosya”ve“ tıklayınFarklı kaydet”ve devam edin.
Windows 10 yazı tipi değişikliği
Adım 7:Kayıt tipi” seçenek “Tüm dosyalar” ve “ seçeneğini seçina.reg” yazarak kaydedin.
Windows 10 yazı tipi değişikliği
Adım 8: Kaydedilen dosyanın üzerine gelin ve çift tıklayın. Artık yazı tipi değişti. Sistemi yeniden başlatın ve yeni yazı tipinizin keyfini çıkarın.
Olumsuz: Eski günlere dönmek için bu işlemleri yapmadan önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturun ve beğenmezseniz oraya geri dönebilirsiniz. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi Sürüm 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Fonts]
“Segoe UI (TrueType)” = “” “Segoe UI Kalın (TrueType)” = “” “Segoe UI Kalın İtalik (TrueType)” = “” “Segoe UI Italic (TrueType)” = “” “Segoe UI Light (TrueType) )”=”” “Segoe UI Semibold (TrueType)”=”” “Segoe UI Sembolü (TrueType)”=””
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]
“Segoe Kullanıcı Arayüzü” = “Yeni Yazı Tipi”

Windows 10 1607 Yazı Tipini ve Boyutunu Değiştirme

Masaüstüne gidelim ve boş alana sağ tıklayıp “Ayarları Görüntülemek İçin” Tıkladıktan sonra açılan ayarlar penceresinde “Gelişmiş Ekran” seçeneğine tıklayalım. AyarlarınızaTıklayalım. Daha sonra gelişmiş görüntü ayarları ekranında “Metin ve diğer öğeler için geliştirilmiş boyutlandırma” seçeneğine tıklayalım. 1607 sürümünde metin boyutu değişikliğinin yapıldığı ekran karşınıza çıkacaktır. Son olarak o ekrandan istediğiniz yazı tipini seçebilirsiniz. Dipnot: Yazı tipini Ayarlar, Sistem, Ekran, Gelişmiş Görüntü Ayarları ve son olarak Metin ve Diğer Öğeler için Gelişmiş Boyutlandırma ile değiştirebilirsiniz. Bu farklı bir yoldu.

Windows 10 1809 Yazı Tipini ve Boyutunu Değiştirme

İlk adım Başlat Menüsüne tıklamaktır. Ayarlar kısmına tıkladıktan sonra Erişim Kolaylığı seçeneğine tıklayalım. Daha sonra Erişim Kolaylığı ayarlarında “Monitör” ayarlarındaki metni büyütüp alttaki ölçeği sağa sürükleyelim. İstediğiniz boyuta ulaşıldıysa değişikliklerin geçerli olması için uygulama boyutuna tıklayın. Yeni yazı tipi hayırlı olsun. Umarım kullanmaktan memnun kalırsınız.

Dipnot: Hangi Windows sürümünü kullandığınızı merak ediyorsanız klavyede R ve Windows tuşlarına aynı anda basıp “Çalıştır” alanına “winver” yazarak sürüm numarasını öğrenebilirsiniz.

Windows 10 1511'de Yazı Tipi Boyutunu ve Türünü Değiştirme

Öncelikle sol altta ve köşede bulunan windows ikonuna sağ tıklayıp Denetim Masasına girelim. Görünüm ve kişiselleştirme yazı tiplerine tıklayın. Font Boyutunu Değiştir seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak ekranda istediğiniz yazı tipini ayarlayabilirsiniz. İyi şanlar.

Yazı Tipi İncelemeleri

Bu Helvetica fontu kullanım ve kalite açısından fontların kotudur. Bu arada belgeselin çekildiği font Helvetica fontu. Kişisel görüşüme göre derginin en iyi fontu clavika fontudur. Yüksek çözünürlüklü, net ve ayrıntılı ekrana sahip bir akıllı telefonda en iyi görünen Myriad Pro Condensed yazı tipidir. En iyisi diye bir şey söyleyemem ama fiolex kız yazı tipi harika. Ayrıca harflerdeki noktaların yerini resmi olarak kalpler aldı. Bu arada sorun Türkçe karakterlerle alakalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın