Anakart Modeli Öğrenme (Programı Windows 10) 2024

Anakart, adından da anlaşılacağı gibi bir bilgisayarın en vazgeçilmez parçalarından biridir. Öyle ki bilgisayarın işlemci, RAM ve HDD gibi tüm kritik parçaları anakart aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar.
Anakart modelini öğrenme Bu işlem birçok kullanıcı tarafından özellikle sürücü bulunurken veya sisteme yeni donanım eklenirken ihtiyaç duyulmaktadır. Dahası anakart modeli öğrenme programı, Anakart ile birlikte grafik kartı, çevre birimleri ve aksesuarlar gibi diğer ikincil donanımlar da sisteme entegre edilir. {Grafik Kartım Kaç GB]Öğrenmek İçin Ttıklamak

Programsız Anakart Modelini Öğrenme (CMD)

anakart modeli öğrenme programı

Windows işletim sistemi üzerinde anakart modelini öğrenmemize yardımcı olacak birçok uygulama bulunmaktadır. Ancak bu uygulamaları özellikle internet bağlantısı olmayan bir bilgisayara indirip yüklemek zor bir iş olabilir ve zaman kaybı olabilir. Bu arada grafik kartı hakkında bilgi edinmek için buradan https://webhakim.com/ekran-kartim-kac-gb.html bakabilirsin. Bu nedenle Windows Anakart modeli nasıl öğrenilir Sorunun en hızlı cevaplarından biri komut satırını kullanmaktır. Anakart modelini cmd üzerinden öğrenmek için şu adımları izleyin: Öncelikle Kazan + R Tuşlara basarak koşmak ekranı açın ve cmd yazarak girin tuşuna basın.

anakart modeli öğrenme

wmic bios adını, seri numarasını, sürümünü alır Komut satırına aşağıdaki kodu yazın ve enter tuşuna basın. Bu komut sonrasında anakartınızın marka, model ve seri numarası bilgileri ekrana gelecektir.

anakart modeli öğrenme

Anakart Modelini Öğrenme CPU-Z

CPU-Z programı uzun zamandır anakart, işlemci ve RAM hakkındaki bilgileri görüntülemek için kullanılıyor. Kullanımı ve arayüzü son derece basit olan uygulama aynı zamanda küçük boyutuyla da ön plana çıkıyor. CPU-Z içeren anakart modelinizi öğrenmek için şu adımları takip edin: Öncelikle buraya tıklayarak CPU-Z programını indirip bilgisayarınıza kurunuz. CPU-Z programını masaüstünde çalıştırın. Program açıldıktan sonra Anakart Sekmeye geçin. Gördüğünüz gibi referans olarak kullandığımız bilgisayarın anakart markası Lenovo, model numarası ise VIUU4. Benzer şekilde anakart markanızı ve modelinizi de öğrenebilirsiniz.

anakart modeli öğrenme
Not: CPU-Z programı ile anakart modelini öğrenmenin yanı sıra GPU, RAM ve işlemci hakkındaki bilgileri de görüntüleyebilirsiniz.

Anakart Modelini Öğrenme Windows 10

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda anakart modelini öğrenmenin bir diğer yolu da işletim sistemiyle birlikte gelen anakart modelini kontrol etmektir. DirectX Teşhis Aracı programı kullanmaktır. Windows 10 işletim sisteminde anakart modelini öğrenmek için şu adımları takip edin: Öncelikle Win + R tuşlarına basın ve karşınıza çıkan arama ekranına girin. dxdiag yazın ve enter tuşuna basın. DirectX Tanı Aracı programı açılacaktır. Uygulamanın Sistem sekmesi altında yer alan sistem üreticisi alanı anakartınızın markasını, sistem modeli ise anakartınızın modelini gösterir.

anakart modeli öğrenme

Çalışmayan Bir Bilgisayarda Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm yöntemler pencereler bünyesinde gerçekleştirilen bazı operasyonlarla Anakart modelini öğrenme karşı. Ancak bazı durumlarda bilgisayar çalışmayabilir. Bilgisayar çalışmıyor olsa bile yukarıdaki işlemlerin tümü geçersiz olacaktır. Eğer bilgisayarınız çalışmıyorsa ve anakart modelini öğrenmek istiyorsanız bilgisayarı açmanız gerekmektedir. Bu işlem masaüstü bilgisayarlarda son derece basittir. Kasa kapağını açtığınızda anakart sizi karşılayacak. Marka ve model bilgisi genellikle anakartın USB bağlantı noktalarına yakın kısmında bulunur. Dizüstü bilgisayarlarda anakarta erişim için daha profesyonel bir yaklaşım gerekmektedir.
anakart modeli öğrenme
Bu yazımızda Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kökenia Firmanın marka ve model bilgilerini nasıl öğreneceğinizi gösterdik. İşlem sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ÇÖZÜM

Bu yöntemler çoğu zaman anakartın modelini bulmada etkili olabiliyor. Ancak bazen bilgisayarın özelleştirilmesi veya hazır olarak satın alınması durumunda anakart modelini bulmak daha zor olabilir. Bu durumda bilgisayar üreticisinin destek departmanından veya yetkili bir teknik destekten yardım alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın