Modemde İnternet Işığı Yanmıyor [TTNET ve Vodafone] Çözüldü

Modemin internet ışığı yanmıyor hatası, kullanıcıların aldığı en yaygın bağlantı hatalarından biridir. Peki bu hatayı nasıl düzeltebiliriz? Hangi adımlar atılmalıdır? Standart bir modemde bağlantı durumunu gösteren bazı ışıklar bulunur. Bu ışıkların bir kısmı sabit yanarken bir kısmı da yanıp sönerek modemin o anda internete bağlı olup olmadığını gösterir. Modem üzerinde bağlantı hakkında ipucu veren iki farklı ışık bulunmaktadır.

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor TTNET

Modemin internet ışığı yanmıyor

Modem üzerinde internet ışığının yanmaması sorunu iki farklı şekilde ortaya çıkar. Bu nedenle öncelikle kontrol etmeniz gereken küçük bir nokta var.

DSL Işığı İnternet Işığıyla Birlikte Yanmıyor

Yukarıda da belirttiğimiz gibi modemin üzerindeki cihaz DSL ışığı iİnternet ışığı ve internet ışığı aslında birbiriyle birlikte çalışır. Modem ilk açıldığında DSL ışığı yanıp sönmeye başlıyor ve bir süre sonra DSL ışığı sabitleşiyor. DSL ışığı sabitleştikten 2-3 saniye sonra internet ışığı yanmaya başlar.
DSL ışığını düzeltmek artık modeminiz. Türk Telekom sunucularının iletişim kurmaya başladığını gösterir. İnternet ışığı, modemin veri gönderip almaya hazır olduğunu gösteren ışıktır.
Modem üzerindeki internet ışığı yanmıyorken aynı anda DSL kullanabilirsiniz. Işık yanmıyorsa teknik bir sorun var demektir. Bu durumda ilk yapılması gereken telefon hattından gelen kablonun modeme düzgün bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmektir.
Ayrıca telefon bağlantısı için Splitter kullanıyorsanız Kabloyu ayırıcıdan çıkarın ve doğrudan modeme bağlayın. Ayırıcılar bazen teknik sorunlara da neden olabilir. Bağlantılarınızda sorun yoksa artık çözümünüz değildir ve 444 0 375 1 no'lu Türk Telekom müşteri hizmetlerinden arıza talebi oluşturmanız gerekmektedir. veya kendi servis sağlayıcınız.

DSL Işığı Yanıyor Ancak İnternet Işığı Yanmıyor

Bazı kullanıcıların yaşadığı durum biraz farklıdır. İkinci senaryoda ise modem açıldıktan sonra DSL ışığı sabit yanıyor ancak İnternet ışığı yanmıyor.
Bu durumda internet bağlantısı sağlanmaz ancak Sorun sisteminizden kaynaklandığı için çözümü basittir. DSL ışığı yanıyor ancak internet ışığı yanmıyorsa sağlayıcının size tahsis ettiği DSN sunucusu düzgün çalışmıyor demektir. Bu aşamada yapmanız gereken DSN’yi bilgisayarınıza manuel olarak girmektir. Tüm işletim sistemleri için DNS adresi nasıl değiştirilir öğrenmek için DNS Ayarları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca En Hızlı DNS Adresleri başlıklı yazımızdan da yararlanabilirsiniz.

Modem Vodafone'da İnternet Işığı Yanmıyor

Vodafone modemde internet ışığı yanmıyor
Modemimde ışık yanmıyor ne yapabilirim? Eğer öyleyse, ayrıntılara bakalım. Modeminizdeki WI-FI ışığı yanmıyorsa modeminizin kablosuz özelliği devre dışı demektir. Modeminizin yan veya arka kısmında bulunan WLAN butonunu 2-3 saniye basılı tutarak kablosuz özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.
DSL ışığı modemin internete bağlı olup olmadığını gösterir. En önemli bilgileri verir. Bu nedenle “Modemde internet ışığı yanmıyor” hatasıyla karşılaştığınızda DSL ışığının durumu yapmanız gereken işlemleri belirler. Yukarıdaki adımlara rağmen sorun devam ediyorsa aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizden yardım alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*