75 hz ile 144 hz Arasındaki Fark [60hz vs 144hz]

75 hz ile 144 hz arasındaki fark İnanın aralarındaki fark çok büyük. Kendimden örnek vermek gerekirse 75 hz monitörüm vardı. Uzun yıllar bu monitörle devam ettim. Ancak daha güçlü bir bilgisayara geçtiğimde monitörü değiştirme zamanı gelmişti. Asus Vq248qe almaya karar verdim. Daha sonra ekranın tam anlamıyla 75 Hz'de sıkışıp kaldığını fark ettim. 144 Hz'de ekran, masaüstü ve açtığım tüm uygulamalar yayına başladı.

75 hz ile 144 hz arasındaki fark

İlk önce, yenileme oranı Gerçekte ne anlama geldiğini anlayalım. Basitçe görüntünüzün bir saniyede kaç kez yenilendiğini ifade eder. Daha yüksek bir yenileme hızı, ekranın içeriğini daha dinamik bir şekilde yenilemesine neden olur ve böylece etkili görüntü kalitesi elde edilir. Bu kalite, düşük hareket bulanıklığı ve daha düzgün çerçeveler gibi özelliklerle tamamlanmaktadır.
60 hz vs 144 hz

(Aşağıdaki görselde 50 fps ile 25 fps arasındaki farkı görebilirsiniz. Bu size 60hz ile 144hz arasındaki fark hakkında fikir verebilir.)

Standart 60Hz yenileme hızına alışmış olsanız da ekranınız iki kat daha hızlı yenilenirse kesinlikle fırtınaya yakalanacaksınız.
120 Hz ekran, daha iyi dinamik performans sunduğu için masaüstü oyunlarda yaygın olarak tercih ediliyor, böylece hızlı tempolu oyunlarda genel olarak daha iyi oynanış elde edilir. Genel olarak, 60Hz ekranın, özellikle de iki ekranı yan yana karşılaştırdığınızda 120Hz ekranın inanılmaz derecede pürüzsüz görünmesini sağlar.
Bu anlamda 60hz-120hz-144hz arasındaki farkları aşağıdaki videodan tam olarak anlayabilirsiniz.

120hz'de hiç oyun oynamamış biri gerçekten oyun oynamamıştır. 60hz ile 75hz arasında o kadar fark var ki, yaşanmadan anlaşılamıyor. Dilerseniz kendi monitörünüzün kaç hertz olduğunu öğrenip ona göre durumu anlayabilirsiniz.

Monitörüm kaç Hz?

1- Öncelikle masaüstüne sağ tıklayıp Görüntü ayarları seçeneğini seçin.
120hz ve 60hz arasındaki farklar
2- Açılan pencerede Ekran bağdaştırıcısı özellikleri Mavi düğmeye tıklayın.120hz ve 60hz arasındaki farklar
3- Gelen ekranda Tüm Modları Listele seçeneğine tıklayıp monitörünüzün hangi modlarda, kaç hertzde ve hangi çözünürlükte açılabileceğini öğrenmeli ve yukarıdaki Monitör sekmesine tıklamalısınız. 120hz ve 60hz arasındaki farklar
4- Ekran Yenileme Frekansı sekmesine tıkladığınızda sonuçlarda 60-75-100-120-144-240 gibi seçenekleri göreceksiniz.120hz ve 60hz arasındaki farklar
5- Sizi bu şekilde bir ekran karşılayacak. Buradan istediğiniz Yenileme Sıklığını ayarlayın ve Uygula düğmesine tıklayın ve işlemi tamamlayın.
120hz ve 60hz arasındaki farklar
120Hz ekranların bir diğer büyük avantajı da 24Hz Blu-ray içeriğini oynatabilmesidir. Sinematik görüntülerin çoğu Blu-ray'de 24 fps hızında yakalanır. 60'ın 24 çarpanı olmadığından, geleneksel 60Hz ekran 2-3 kare alır ve sonuçta titreme olur. Öte yandan 120, 24'ün doğrudan katıdır. Yani 120fz ekranda 24 fps Blu-ray içeriği oynatmak sorunsuz olacaktır. Teorik olarak, bunların hepsi kulağa oldukça hoş geliyor. Maalesef her şey kullanılan kaynağa bağlı. 60 fps içeriği oynatırken, 60 Hz ve 120 Hz ekran arasında kelimenin tam anlamıyla hiçbir fark yoktur. Öte yandan, 120 fps içeriği oynatmak, 60 Hz'lik bir ekranda takılmalara yol açacaktır ancak modern 120 Hz'lik bir panelde son derece iyi çalışacaktır.

Yeni Razer Telefon 120fps

Neyse ki, Hem iPad Pro hem de Razer Phone 120 fps içeriğe sahiptir. Razer, Android'in 120 fps'de çalışmasını sağlamak için büyük çaba harcadı ve oyunların aynı yenileme hızında çalışmasını sağlamak için oyun geliştiricileriyle iletişime geçti. 120Hz trendi mevcut görüntü kesimlerinde hoş bir değişiklik olsa da 120 fps içerikle birlikte gelmesi gerekiyor.

75 Hz ile 144 Hz Arasındaki Fark

Genel olarak aralarındaki farklardan ziyade, kullanacağınız alana göre hangisinin daha verimli olacağını, hangisinin günlük işlerde veya oyunlarda size daha çok fayda sağlayacağını açıklayalım.
144Hz Oyunlar için mükemmeldir. Oyunu daha akıcı oynamanızı sağlayacaktır. Ekran kartını yükseltmek yerine 144 Hz yapmak çok daha iyi olur. Özellikle Battlefield, Gta 5, PUBG gibi oyunlar oldukça etkili olacaktır. Çoğunlukla profesyonel oyuncuların kullandığı monitördür. Geleceğe yapılan bir yatırımdır.
75Hz Normal günlük işlerini yapanlar ve ara sıra oyun oynayanlar için mükemmeldir. Cs Go ve LOL gibi oyunlarda size yetecektir. FPS değerleri istediğiniz seviyede olacak ve oyundan oldukça keyif alacaksınız. Fiyat açısından da oldukça iyidir.

60hz vs 144hz

60 Hz ile 144 Hz arasında sınıf farkı bulunmaktadır. Bu deneyimi yaşayan arkadaşlar varsa karşılaştırma yapmazlar.
60Hz
Arkadaşlar CS GO, LOL, 60 Hz gibi normal oyunlar oynuyorsanız tam size göre bütçenizi yormayacak ve oyundan çok keyif almanızı sağlayacaktır. Ancak resimde gördüğünüz gibi bir oyun oynuyorsanız ekranı çevirdiğiniz anda sağa sola böylesine kötü bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Battlefield gibi oyunlar için önermiyoruz ancak LOL gibi oyunlar oynuyorsanız ve günlük işlerinizi yapıyorsanız bu monitör tam size göre.

144Hz
Arkadaşlar bütçeniz uygunsa ve oyundan daha fazla keyif almak istiyorsanız bu 144 Hz tam size göre, profesyonellerin tercih ettiği monitör oyundan iki kat daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır. Battlefield ya da GTA 5 gibi oyun oynuyorsanız tercih edilebilir ama LOL ya da CS Go gibi oyun oynuyorsanız o kadar para ödemenize gerek yok, 60 Hz iş görecektir. Battlefield 4 gibi oyunlarda oyun hızı ve görüntünün ekrana yansıması olağanüstü, bunu 60 Hz'de bulamazsınız.

144 Hz ve 60 Hz

Monitör Kaç Hz Olmalı?

Oyuncular oyuncu monitörü seçerken kararsız kalabiliyorlar. Piyasada farklı versiyonlarda monitörler bulunmaktadır. Oyuncular da oyundan daha fazla keyif almak için araştırmalar yapıyorlar. Peki oyuncu monitörü nasıl seçilir, oyuncu monitörü nasıl olmalıdır, gelin hep birlikte göz atalım. Monitörde görüntülenecek yöntemler bilgisayarın donanımına, oynadığınız oyunlara ve bütçenize göre belirlenebilir. Ekran kartınız yüksekse ve Battlefield gibi oyunlar oynuyorsanız 4ms tepki süresini kullanmalısınız. 144Hz monitörAlabilirsiniz . Bu, oyunu çok daha akıcı hale getirecek. Diğer taraftan Grafik kartınız düşük ve eğer normal oyunlar oynarsan CS GO beğenmek 60Hz İşinizi kolaylıkla halledecektir. Ayrıca fiyat olarak da çok daha uygun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*