Bazı İnsanların Damarları Neden Belirginleşir! – Webhakim.com

Damarlarımız kanın vücuttan kalbe taşınmasında önemli bir rol oynar. Genel olarak damarlarımız deri altında gizli olduğundan onları fark etmiyoruz ve dikkat etmiyoruz. Neden bazı insanların damarları görünür hale gelir?! Bazen yine de damarlarımız Deri altında belirir ve gözle görülür bir büyüklüğe ulaşır. Sağlık sorunlarıyla ilişkili olabileceği gibi vücudun tepkisi nedeniyle doğal olarak da ortaya çıkabilir.

Vücuttaki Damarların Belirginleşme Sebepleri

Damarların belirginleşmesine ne sebep olur?  webhakim

Damarlar farklı nedenlerden dolayı belirginleşebilirSpor, spor, hamilelik gibi sebeplerle görünür hale gelebilen damarlara bir göz atalım.

1- Cilt Tipinize Göre Damarlar Belirginleşebilir

Uzmanlar genel olarak açık tenli kişilerin damarlarının Daha açık olduğunu söylüyorlar. Ayrıca yaşlandıkça cilt altındaki yağ tabakası incelir ve damarlar daha görünür hale gelir. Bu durum genellikle yaşlı kişilerin el, ayak ve bacaklarında görülür. Bazı kişilerde damarlar genel olarak görünür hale gelebilir.

2- Egzersiz ve Spor Sırasında Vücuttaki Damarlar Belirginleşebilir

Egzersiz ve Spor Sırasında Damarlar Belirginleşebilir
Kas geliştirirken ve egzersiz yaparken damarlar aşırı gerilir. daha belirgin hale gelebilir. Kaslara aşırı yük bindiği için damarlar görünür hale gelir.

3- Gebelikte Damarlar Belirginleşebilir


Damarların belirginleşmesi hamile kadınların karşılaştığı bir sorundur. sorunların başında geliyor. Ama korkmanıza gerek yok. Kişinin kan hacmi daha da arttıkça kan miktarındaki artışla damarlar bütünleşmeye çalışır. Bu durum hamilelik sırasında meydana geldiyse, hamilelik bittiğinde damarların görünümü büyük olasılıkla kaybolacaktır.

4- Vücut Yağı Azsa Damarlar Görünebilir

damarlar belirginleşiyor
Düşük vücut yağına sahip olmak da damarların öne çıkmasını sağlayabilir. Zayıf kişilerde, derilerinin altında ince bir yağ tabakası bulunur, damarları tamamen kapatmaz, dolayısıyla damarlar görünür.

5- Sağlık Sorunları Nedeniyle Damarlar Görünür Hale Gelebilir

Damarlar neden belirginleşir?  webhakim
Damarların görünür hale gelmesi genellikle normaldir. Endişelenecek bir durum yoktur ancak nefes darlığı, şişlik ya da göğüs ağrısı gibi bir durum söz konusu ise doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*