Nasreddin Hoca Kimdir ? | Kısaca Tüm Hayatı, Mezarı ve Mizahı

Nasreddin Hoca kimdir?? Nasreddin Hoca Nerede Yaşıyordu?? Nasreddin Hoca nerede vefat etmiştir? Nasreddin Hoca, 1200'lü yıllarda Konya civarında Akşehir'de yaşadığına inanılan komik ve çok esprili bir insandır. Bu arada çok komik hikâyeleri, inanılmaz fıkraları, bilgilendirici fıkra ve sözleriyle anılan Nasreddin Hoca, aynı zamanda çok felsefik bir kişiliğe sahip, çok bilge bir insandır.

Nasreddin Hoca kimdir?

Bu arada 1208 yılında Sivrihisar'ın Hortu köyünde doğdu. Nasreddin Hoca, Çok iyi bir eğitim aldı ve müftülük, imamlık, kadılık ve öğretmenlik yaptı. Hatta çoğu zaman eşeğe ters binmiş olarak karikatürize edilir. Bu arada Nasreddin Hoca'nın adına yapılmış bir heykel var. Nasreddin Hoca TürbesiAkşehir'de çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu arada babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi ise aynı köyden Sıdıka Hatun'dur.
Nasreddin Hoca kimdir?

Sivrihisar'daki medresede eğitim gören Nasreddin Hoca Nasreddin, babasının vefatından sonra Hortu'ya dönerek köy imamı oldu. 1237 yılında Akşehir'e yerleşerek Seyyid Hacı İbrahim ve Seyyid Mahmud Hayrani'den ders alarak İslam diniyle ilgili birçok araştırmasını sürdürdü.
Bu arada bir rivayete göre medresede ders veriyordu. Daha sonra hakim olarak görev yaptı. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce ismi verilmiş, daha sonra bu isim Nasreddin Hoca şeklini almıştır.

Nasreddin Hoca'nın özellikleri

Bu arada Nasreddin Hoca'nın hayatıyla ilgili bilgiler, halkın ona olan büyük sevgisinden dolayı söylentilere karışmış, bazen inanılmaz nitelikler kazanmıştı.
Daha sonra kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur'la konuştuğu, Mevlana'yla yakınlaştığı, Selçuklu padişahlarıyla tanıştığı ve aynı anda birçok yerde ortaya çıktığı rivayet edilir.
Nasreddin Hoca kimdir?
Bu arada insanlar tarafından çok sevilen biri olarak kabul edilen Nasreddin Hoca, İslam'a göre yaşayan bir insandır. Bu arada kıvrak zekasıyla herkesi şaşırtmayı ve onları çok güldürmeyi başardı. Sosyal hayatta karşılaşılan birçok toplumsal soruna mizahi bir üslupla yaklaşan Nasreddin Hoca, pek çok fıkrasında Anadolu insanının düşüncesini, yapısını ve bakış açısını anlatmıştır. Osmanlı Devleti'nin hakim olduğu coğrafyanın büyük bir kısmında tanınan Nasreddin Hoca, birçok milli devlet tarafından da benimsenmiştir. Akşehir'de her yıl 5-10 Temmuz tarihleri ​​arasında Nasrettin Hoca adına birçok festival düzenlenmektedir.

Nasreddin Hoca'nın Ölümü ve Mezarı

Bu arada Eskisehir Sivrihisar'da doğduğu ve daha sonra Akşehir'e yerleştiği sanılıyor. Ayrıca Akşehir'de 1275-76 veya 1285-86 yılları arasında vefat ettiği, mezarı olduğu düşünülen ve daha sonra mezar olarak düzenlenen bir mezar bulunmaktadır.
Nasreddin Hoca kimdir?
Nasreddin Hoca'yı Özbeklerden İranlılara, Araplardan Afganlara kadar pek çok kişi sahipleniyor.Molla, Hoca, Hacı Efendi, Hacı gibi lakaplarla tanınır. Orta Asya'da Efendi adıyla bilinen Nasreddin Hoca'nın Azeri, Uygur, Özbek veya İran kökenli olduğu sanılmaktadır.
Öte yandan, olağanüstü nükteli fıkra ve evrensel, zaman ve mekan tanımayan hikâyeleriyle Nasrettin Hoca, insan ilişkilerine dair mizahi tasvirleriyle sadece ilham kaynağı olmakla kalmıyor. Tek Türk değil, Dünya Edebiyatı tarihinin önemli isimlerinden biridir. 1996-1997 yılları UNESCO tarafından Uluslararası Nasreddin Hoca Yılı ilan edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın