Sosyal Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir? [Güncel]

sosyal ticaret giderek artan bir trende sahip bir faktör haline gelmiştir. Sosyal medya reklam platformu Smartly.io'nun araştırmasına göre tüketiciler sosyal medya üzerinden alışveriş yapıyor. Sosyal reklamlar alışverişte en büyük etken haline geldi. Peki sosyal ticaret genel olarak neyi içerir?

Sosyal Ticaret Nedir?

sosyal ticaret

Sosyal ticaret, sosyal medya ağları üzerinden hizmet ve ürünlerin alınıp satılmasıdır. Küçük işletmeler 2015 yılında sosyal ticaret faaliyetlerinin arttığını fark etti. Yeni gelişen tren sosyal platformları, işletmelerin tatil için sayfalarına eklemeleri için “Satın Al” butonları sundu.
İşletmelerin ürün hakkında daha fazla bilgi edinmesi için, Ödemeden sipariş almaya kadar iyileştirmeler yapıldı. Bu, ticarette olağanüstü başarıya olanak sağladı.
Araştırmalar sosyal platformların tüketicileri etkilediğini gösteriyor Satın alma kararlarının yüzde 74'ünü etkilediği gösterildiğinden, bir sosyal ticaret stratejisi oluşturmak çok mantıklı olacaktır.

Sosyal ticaret örneklerine bakacak olursak:

sosyal ticaret faydaları
1- Tüketicilerin ürün ve hizmetler hakkında soru sorabilecekleri sohbet kutuları sağlamak. 2- Satış ve satın alma sayfalarının gruplandırılması. 3- Sosyal ağlar üzerinden elektronik ödeme yapılması. 4- Yerel ürünleri Facebook Marketplace'te listelemek. 5- Google alışveriş reklamlarının yer aldığı YouTube videoları. 6- Kupon kodları ve Instagram'daki ürünlere bağlantılar.

Sosyal Ticaret Nasıl Çalışır?

Sosyal ticaret nedir?
Smartly.io tüketicilere sosyal medya reklamları sunuyor Bir ürünü satın alma kararlarını hangi faktörlerin etkilediği sorulduğunda, yüzde 35'i ilgi çekici bir video, animasyon veya görselin en önemli olduğunu söyledi; dikkate değer bir oran da müşteri referanslarıydı (yüzde 32).
Çünkü sosyal medya görsellikle, sosyal satışla ilgilidir. En popüler ürün kategorileri aksesuar ve giyim (yüzde 17), ev eşyaları (yüzde 10), sağlık/güzellik (yüzde 11) ve elektroniktir (yüzde 15).

Sosyal Medyada Öncü Platformlar

sosyal e-ticaret
Buffer.com'un verdiği bilgiye göre ana platformlar Instagram, Facebook ve Pinterest’in olduğunu belirtiyor. Gelin birlikte göz atalım.

1-Facebook:

İşletme sahipleri, Facebook'ta reklam vermenin yanı sıra sayfalarının şablonunu da alışveriş şablonuna dönüştürebilmektedir.
İşletmeniz hakkında ne satıyorsunuz, neredesiniz? Konum ve ödeme yöntemi gibi birkaç detayı ekledikten sonra ürün ekleyebilir ve Facebook Shop oluşturabilirsiniz. Ürün eklemek kolaydır, ürün detayları, başlık ve görsel gibi metinleri girmeniz işletmeniz için önemli olacaktır.

2-Instagram:

Facebook, Instagram'ı satın aldıktan sonra büyük yeniliklere imza attı. Facebook'ta mağaza kurduğunuzda Instagram ile entegre olması işletmeler için büyük bir avantaj haline gelmiştir.
Instagram hesabının bir işletme hesabı olduğundan emin olun. Daha sonra ayarlar aracılığıyla Facebook hesabınıza bağlanın. Facebook Reklam Yöneticisi ayarları aracılığıyla Instagram'ı Facebook'a bağlayın ve satışları artırın.

3-Pinterest:

Bu platformdaki diğerleri kadar olmasa da potansiyeli yüksek bir sosyal ticaret alanıdır. Yenilikleriyle içerik pazarlama, reklam ve alışveriş gibi hizmetler sunarak iş hacminizi artırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda WooCommerce Pinterest Ortağıdır ve işletmelerin e-ticaret deneyimleri oluşturmasına yardımcı olur.

Sosyal Ticaretin Avantajları

sosyal ticaret facebook
Milyarlarca kullanıcı bu sosyal medya araçlarını kullanıyor. Başarılı bir büyüme stratejisi izliyorsanız bunlarla entegre iş yapmanız iyi olur. Ek olarak, sosyal medya web sitesi trafiğini artırdığından, sosyal ticaret için arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.
Sosyal ticaret, markanızı tüketicilerin karşısına sıklıkla çıkarır. Aynı zamanda tanınırlığınızı da artıracaktır. Ayrıca sosyal ticaret pazarlama stratejilerini geliştirmenize de yardımcı olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın