Scroll Lock Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? [Scroll Tuşu Nerede?]

Kişisel bilgisayarlarımızın klavyesinde birçok tuş bulunmaktadır. Standart harf ve rakamların yanı sıra genel bilgisayar kullanımında zaman zaman kullanılan Scroll Lock, Tab, Caps Lock, Back Space, Insert, Page Up, Page Down gibi pek çok tuşun işlevleri tam olarak sağlanmamaktadır. kullanıcılar tarafından biliniyor. Scroll Lock ne işe yarar? Sorusu internette en sık aranan içeriklerin başında geliyor. Scroll Lock tuşu ilk olarak IBM'in eski model bilgisayarlarında kullanıldı. Bilgisayarların yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemlerde günümüzün vazgeçilmezi olan fareler henüz üretilmemişti. Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum bilgisayar kullanımını oldukça zorlaştırıyordu. Scroll Lock tuşu, klavyenin ok tuşlarının bilgisayar işlevlerini yönetmek için kullanılmasına olanak tanır. Ayrıca eski nesil klavyelerin neredeyse tamamında Scroll Lock tuşu için bir ışık bulunmaktadır. Bu ışık Scroll Lock özelliğinin etkin olup olmadığını gösterir. Günümüzde Scroll Lock tuşu SrcLk, Srcl, Slck gibi kısaltmalarla sunulmaktadır.

Kaydırma Kilit Tuşu ne işe yarar?

Scroll Lock ne işe yarar?

Eski zamanlarda bilgisayarlar yalnızca veri işleme ve belgeleme gibi görevler için kullanılıyordu. Bu durum klavyenin bilgisayarlar için en önemli giriş donanımı olmasına neden oldu. Günümüzde bilgisayar menülerinde gezinmek için fareler kullanılıyor.
Kaydırma kilidi anahtarın en temel görev Yazarken imlecin konumunu kilitler. Yani Word veya Excel'de yazarken Scroll Lock özelliğini etkinleştirirseniz, son yazdığınız konumdaki imleç her zaman orada kalacak ve fare tıklamaları veya klavye yön tuşları imlecin konumunu değiştirmeyecektir. Bu özellik artık bizim için pek bir şey ifade etmese de grafiksel işletim sistemlerinin yaygın olmadığı dönemlerde Scroll Lock tuşu hayati önem taşıyordu. Çünkü eski sistem bilgisayarlarda metnin başka bir yerine gitmek için ok tuşuna yüzlerce kez basılması gerekiyordu. Ancak Scroll Lock tuşu imleci kilitleyerek kullanıcıları bu yükten kurtardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*