APK Dosyası Açma PC – En İyi Emülatörler – Webhakim.com

APK dosyasını PC'de açın Sıklıkla ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Çünkü günümüzde modern oyunlar, sosyal medya ve iletişim uygulamaları, bankacılık uygulamaları gibi ihtiyaç duyulan birçok program mobil cihazlar için tasarlanmaktadır. Android işletim sisteminde çalışacak şekilde özel olarak tasarlanan apk dosyalarının Windows işletim sisteminde açılması pek çok kullanıcının merak konusu. Bu yazımızda size Windows APK’sinin nasıl açılacağını göstereceğiz.

PC için APK Açma Programı

PC’de apk dosyasını açmak tercih edilebilir. En iyi yol bu iş için özel olarak tasarlanmış emülatörleri kullanmaktır. Emülatörler, işletim sistemi üzerinde farklı bir işletim sistemini taklit etmek için özel olarak geliştirilmiş yapılardır. Windows üzerinde bir apk dosyasını açmak için Android tabletleri taklit eden Bluestack isimli programı kullanacağız. Önemli Not: Gördüğünüz gibi MEmu diğer tüm emülatörlerden daha iyi performans sunuyor. Seçim senin. MEmu indirme linki: https://www.memuplay.com/
PC'de APK Dosyası Açma

Bluestack, Windows'ta PUBG gibi Android Instagram ve WhatsApp gibi oyunları ve uygulamaları kullanmak için özel olarak oluşturulmuştur. Bluestack son derece başarılı olmasına rağmen en büyük dezavantajı yüksek sistem gereksinimlerine sahip olmasıdır.

Bluestack Sistem Gereksinimleri aşağıdaki gibidir;

En az 8 GB HDD alanı (Bu alan indirdiğiniz uygulama ve oyunlara bağlı olarak artar.)
Bu 4 GB RAM (İyi performans için 8 GB'tan fazla RAM önerilir.) Sanallaştırma özelliği olan en az bir bilgisayar önerilir. 4 çekirdekli Intel veya AMD işlemci.
Sistem özellikleriniz yukarıda saydığımız özelliklere eşit ya da daha yüksek ise BlueStack kurulum ve kullanım detaylarını BlueStacks Nedir ve BlueStacks Ne İşe Yarar başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

APK Açılış Programı – Diğer Alternatifler

Bluestack programı zaten birçok kullanıcı tarafından biliniyor. Fakat APK dosyasını PC'de açın Programlara gelince, denenmesi gereken birkaç emülatör daha var. Aşağıda sunduğumuz emülatörler tarafımızdan test edilmiş ve artıları ve eksileri ile değerlendirilmiştir.

1- MEmu Android Emülatörü

Samsung markalı MEmu Android emülatör sistemi özellikleri Galaxy TAB ailesini taklit eder. Bilinen en güçlü Android emülatörlerinden biri olan MEmu, geniş oyun desteğiyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor.
Avantajları:

Yüksek klavye ve fare entegrasyonu Düşük kapasiteli sistemlerde çalışabilme özelliği Yüksek performans
Tamamen bedava
Multi-MEmu ile birden fazla emülatörü aynı anda başlatabilme özelliği Android Studio ile kolayca entegre edilebilir

Dezavantajları:

Sürekli reklam çıkıyor Saat dilimi ayarları kendi kendine sürekli değişiyor

2- Genymotion Android Emülatörü

Genymotion, sık kullanılan bir başka Android emülatörü, Oracle VirtualBox tarafından desteklenmektedir. Yani bilgisayarınıza Genymotion yüklediğinizde VirtualBox da otomatik olarak yüklenir. Kendi sanallaştırma motorunun olmaması Genymotion'un zaman zaman performans sorunları yaşamasına neden oluyor. Her ne kadar oyun oynamaya pek uygun olmasa da WhatsApp ve Instagram gibi uygulamaları çalıştırmada son derece başarılı.
Avantajları:
Farklı Android sürümlerine sahip yüzlerce farklı Android cihaza hizmet verebilir. Android Studio üzerinde Genymotion ile entegrasyonu sağlayan eklentiler bulunmaktadır.
Bilgisayarda fazla yer kaplamaz (200 MB civarında)
Kişisel kullanım için tamamen ücretsiz
Dezavantajları:
VirtualBox üzerinde çalıştığı için yüksek performans vaat etmiyor. Aşırı RAM kullanıyor ve bazen yüksek RAM kullanımı nedeniyle çöküyor

3- NoxPlayer

Tamamen oyuncular düşünülerek geliştirilen NoxPlayer Hem Windows hem de Mac işletim sistemlerinde çalışabilme özelliği ile öne çıkan özel bir emülatördür.
Yüksek performans vaat eden yapısıyla aynı anda birden fazla uygulama Emülatör başlatılmasını destekleyen NoxPlayer, kişiselleştirilebilir klavye seçenekleriyle oyunculara büyük kolaylık sağlıyor.
Avantajları:
Android işletim sistemi üzerinde çalışabilen tüm oyunları destekleyebilme özelliği Dahili ekran kaydı (Windows üzerinden) Yüksek performans
Donanım sanallaştırma özelliği
Tamamen bedava
Dezavantajları:
Dil sorunları zaman zaman ortaya çıkabilmektedir (Çince) Aniden ortaya çıkan reklamlar. Diğer tüm Android emülatörleri için En İyi Android Emülatörleri başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Performansı Düşünün!

Android emülatörleri söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta emülatörün sunduğu performanstır. Çünkü hiçbirimiz oyun oynarken ya da emülatördeki herhangi bir uygulamayı kullanırken gecikme ya da donma yaşamak istemiyoruz. Bu nedenle emülatör seçerken performans değerleri dikkate alınmalıdır. Performans açısından en çok öne çıkan emülatör ise MEmu. Aşağıdaki resimde de görülebileceği gibi yapılan testlerde MEmu, CPU ve GPU değerleri açısından rakiplerinin oldukça ilerisinde yer alıyor. Bu nedenle biz de en iyi Android emülatörü MEmu'yu öneriyoruz. Bu makalede apk dosyasını aç hakkında bilgi verdik. Emülatörü kurarken veya kullanırken herhangi bir sorun yaşarsanız aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizden yardım alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın