Resim Üzerine Yazı Yazma [Online, Sitesi, Programı ve Uygulama]

Çoğumuz zaman zaman resim üzerine yazı yazmak ve program, çevrimiçi dahil hepsini derledik. Örneğin bu sitede yer alan bilgilendirici görselleri oluşturmak için sıklıkla farklı yöntemler kullanarak görsellere notlar ve yol gösterici metinler ekliyoruz. Elbette bunu yapmak için tercih edilebilecek pek çok yöntem ve programın bulunduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Ancak son trendlere baktığımızda resim düzenleme için oluşturulan web sitelerinin bu işlem için daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Tabii konu daha küçük boyutlu cep telefonlarına gelince durum biraz değişiyor. Şimdi isterseniz bir resmin üzerine en kolay şekilde nasıl yazı yazabilirsiniz? sorusunun cevabına bakalım.
resim üzerine yazı yazmak

Çevrimiçi Resimlere Metin Yazma

çevrimiçi olarak görselin üzerine metin yaz Bilgisayarlarla yapılan işlemlerin gün geçtikçe web tarafına kaydığını söyleyebiliriz. Bunda elbette bulut teknolojisinin gelişmesinin ve web sitelerinin belirli programları arka planda çalıştırabilmesinin büyük etkisi var. Bu nedenle web siteleri görsellerin üzerine yazı yazmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki sitelerin sunduğu o kadar font ve temalar var ki biz standart kullanıcılar için bu tasarımları yapmamız pek mümkün değil. Yazımızın bu bölümünde en iyi sitelerden bahsedeceğiz.

1- Canva

Canva öyle özelliklere sahip ki, birçok reklam firması bile bu siteyi broşür ve reklam çalışmaları için kullanıyor. Canva birçok özelliği ücretsiz olarak sunuyor ancak bazı çok özel tasarımlar ödeme gerektiriyor. Standart kullanıcıların ihtiyacı olan fotoğraflara metin ekleme işleminin site üzerinden tamamen ücretsiz olarak yapılabileceğini de hatırlatalım. Canva'nın kullanımı şu şekildedir; İlk önce Tuval Web sitesine ilerleyin ve Facebook veya Google hesabınızı kullanarak kaydolun. Çalışmalarınız sisteme kaydedildiğinden Canva'yı kullanabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra sol üst köşede bulabilirsiniz. Tasarım Oluştur Düğmeye tıklayın ve görüntülenen seçenekler arasından seçim yapın. Afiş Seçeneği seçin. Banner'ı açtıktan sonra soldaki menüye tıklayın. İndirilenler Tıklamak . Açılan dosya penceresinden üzerine yazı yazmak istediğiniz görseli seçin ve siteye yüklenmesini bekleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra resminiz ekranda görünecektir. Sol tarafta yer alan Metin Metne tıklayın. Açılan pencereden metninizin nasıl görüneceğini seçebilirsiniz. (Bazı metin temaları ücretlidir.)

Resim Üzerine Yazı Yazmak

Soldaki yazınıza örnek metin eklenecektir. Örnek metni ihtiyaçlarınıza göre üzerine tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Kaydetmek için sol üstteki indirme butonuna basarak PNG dosya formatını seçmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra görsel dosyası bilgisayarınıza indirilecektir.

Olumsuz: Canva'nın hem Android hem de iOS işletim sistemleri için kullanılabilen mobil uygulamaları da vardır.

2- PicFont

Canva kadar profesyonel olmasa da görsellerin üzerine yazı eklemek için tercih edilebilecek bir diğer site ise PicFont.com'dur. Birçok farklı renkte oldukça şık ve estetik fontların yer aldığı site, çok kısa sürede yazı eklemenize olanak sağlıyor. Ancak farklı tasarım fikirleri için kendi görselleriniz yerine sitenin sunduğu görsellerden seçim yapabilirsiniz. Siteyi kullanmak için şu adımları takip edin: Öncelikle buraya tıklayarak fotoğraf düzenleme sitesini açın ve ana ekrandaki butona tıklayın. Resim Yükle tuşuna basarak üzerine yazmak istediğiniz görüntüyü seçin.

Resim Üzerine Yazı Yazmak

Metin ekleme ekranı açılacaktır. Sol menüde T Simgeye basarak ekleyeceğiniz metnin yazı tipini ve formatını seçebilirsiniz. Yazma işlemi tamamlandıktan sonra üstteki butona tıklayarak görseli bilgisayarınıza indirebilirsiniz. KAYDETMEK Metnin üzerine gelin ve PNG dosya biçimini seçin. Resim bilgisayarınıza indirilecektir. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, GIMP gibi profesyonel düzenleme yazılımları bu tür işlemleri gerçekleştirebilecek yeteneklere sahiptir. Daha basit arayüzlere sahip ve temel fotoğraf düzenleme işlevleri sunan çeşitli mobil uygulamalar da mevcuttur.

Resimlere Metin Yazma Programı (Android ve iPhone)

Günümüzde hepimiz fotoğraf çekmek için cep telefonlarımızı kullanıyoruz ve doğal olarak hızlı bir çözüm için telefonumuzdan fotoğrafın üzerine metin eklemek isteyebiliriz. Hem Android hem de iOS ortamlarında kullanabileceğimiz pek çok uygulama mevcut. Bu uygulamalar arasında uzun süredir kullandığım iki uygulama var.

1- GaboApps Metin Ekle (Android)

Adından da anlaşılacağı gibi Add Text adlı uygulama tamamen görsele metin eklemek için tasarlanmış bir uygulamadır. Metin eklemenin yanı sıra görseli kırpma, orantı değiştirme gibi özellikler de sunan uygulamanın en önemli avantajı; görüntüye 3 boyutlu metin ekleme Sunduğu özellik. Kullanımı oldukça basit olan uygulamanın Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Uygulamanın yalnızca Android sürümünün bulunduğunu da belirtmeliyiz.
Resim Üzerine Yazı Yazmak

2- Fonto (Android ve iOS)

Fotoğrafçılıkla ilgilenen birçok kişinin yakından tanıdığı Phonto, görüntü düzenleme ve metin ekleme konusunda en çok tercih edilen programların başında geliyor. Birçok yazı tipi formatına sahip olan bu uygulama ile birçok metin tasarımını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca programın en sevdiğim bir özelliği de kendi font dosyalarımızı kullanabilmemiz. Uygulama tamamen ücretsizdir (reklam içerir) ve hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde kullanılabilir.
Resim Üzerine Yazı Yazmak

3- Snapseed (Android ve iOS)

Eğer bir resmi daha güzel hale getirmenin yollarını araştırdıysanız Snapseed uygulamasına rastlamanız imkansızdır. Google'ın sunduğu bu uygulama öyle özelliklere sahip ki, pek çok profesyonel fotoğrafçı bile bu uygulamanın avantajlarından yararlanıyor.
Resim Üzerine Yazı Yazmak
Snapseed, filtre ekleme, renk ayarı, pozlama ve kontrast gibi gelişmiş işlemlerin yanı sıra, biz standart kullanıcıların ihtiyaç duyduğu yeniden boyutlandırma, metin ekleme gibi temel işlevleri de gerçekleştirebiliyor. Snapseed tamamen ücretsiz bir uygulamadır ve hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde kullanılabilir.
Resim Üzerine Yazı Yazmak
Genellikle bu araçlar metin boyutu, renk, yazı tipi ve konum gibi ayarlamalar yapmanıza olanak tanır. Metni dilediğiniz gibi düzenleyebilir ve istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

PC için Resimlere Metin Yazma Programı

Windows uygulamaları çoğumuzun vazgeçilmezidir. Elbette görsellerin üzerine yazı yazmayı seçebileceğimiz bazı programlar da mevcut. Bilindiği gibi günümüzde profesyonel olarak görüntü düzenleme amacıyla kullanılan en yaygın program Adobe Photoshop'tur. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi görsele metin eklemek için Photoshop kullanmak, et kesmek için testere kullanmaya benziyor 🙂
Resim Üzerine Yazı Yazmak
Bu nedenle size önerim, boyutu oldukça küçük olan ve görsellere metin ekleme, yeniden boyutlandırma, görsellere logo ekleme, görselleri birleştirme gibi görevlerde kullanılabilen FastStone Image Viewer adlı programı kullanmanızdır. Bu programın en büyük avantajı görüntüleri toplu olarak işleyebilmesidir. Örneğin 40 farklı görsel için aynı metni yazmanız gerekiyorsa bu program hepsini birden yapabilir. Programın kullanımı şu şekildedir: Öncelikle bu linkten zip dosyasını indirin ve içindeki setup dosyası ile programı bilgisayarınıza kurunuz. Masaüstünde FastStone Image Viewer adlı exe'yi çalıştırın. Program açıldıktan sonra soldaki dosya dizininden görseli ekleyeceğiniz dosyanın bulunduğu klasörü seçin. Klasördeki resimler listelenecektir.

Resim Üzerine Yazı Yazmak

Hakkında yazmak istediğiniz resmi seçin ve üstte ABC yazan butona tıklayın. Yeni bir pencerede açılacaktır ve bu penceredeki Metin butonu ile görsele metin ekleyebilirsiniz. Bu yazımızda resme metin nasıl eklenir sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık ve işlemi gerçekleştirmek için en iyi program önerilerimizi sunduk. İşlemlerle ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bize iletebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*